Nacházíte se -> Hlavní stránka arrow O plemeni

Náhled do fotogalerie

O plemeni

Výmarský ohař je mnohostranný, snadno ovladatelný lovecký pes, s vyrovnanou povahou a vášní pro lovecké upotřebení, se systematickým a vytrvalým vyhledáváním, nikoli však nadmíru temperamentní. Čich pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a kořistnický, též ostražitý, ne však agresivní. Spolehlivý ve vystavování a při práci ve vodě. Pozoruhodná je též tendence k práci po střelbě.
Image

 

 

 

 

 

HISTORICKÝ VÝVOJ

Tito psi patří k nejstarším německým plemenům krátkosrstých ohařů. Jisté snad je už jenom to, že původ nádherného robustního psa zajímavé stříbrošedé barvy je dosti nejasný. Tak jako u všech velmi starých plemen, nelze jeho předky spolehlivě vystopovat. Jisté je jen to, že VO, který měl tenkrát ještě hodně krve lovčího psa, byl již v první třetině 19.století držen na dvoře zu Weimar.
Pro zajímavost zmíním to, že šedé psy držel i princ Ruprecht Falcký, dokumentováno na obraze od van Dycka z roku 1631.
V polovině století tj.před začátkem našeho čistokrevného chovu, byl chov téměr výhradně v rukou profesionálních myslivců a hajných ve střením Německu, jejichž chov byl založen pouze na výonu. Jednalo se zejména o oblast v okolí Výmaru a o Durynsko. Jakmile přestal existovat lovčí pes, zkřížili tito chovatelé své psy také se stavěcím psem a na potomcích těchto křížení dále chovali. Plemenno se plánovitě chová a registruje do plemenné knihy zhruba od roku 1890. vedle krátkosrstého VO se již před přelomem století objevila (ačkoli jen ojediněle) také dlouhosrstá varieta. Výmarský ohař se od doby své registrace do plemenné knihy choval jako čistokrevný pes - nedotklo se ho tudíž v podstatě přikřížení cizích plemen, zejména pointrů. Výmarský ohař tak pravděpodobně představuje nejstarší německé plemeno ohařů, které se již zhruba 100 let chová na základě čistrokrevného chovu.
Pro úplnost je ještě nutné nezapomenout informaci o variantě hrubosrstých výmarských ohařů, kde byla situace v chovu velmi kritická, poněvadž tuto variantu srsti nikde jinde nechovali než v Československu. Koloman Slimák se svými spolupracovníky plemeno rozšířil a dovedl až k uznání FCI jako samostatné národní plemeno. Tak vznikl Slovenský hrubosrstý stavač .
V ČR má výmarský ohař z evropského pohledu kvalitní chovnou základnu o čemž se mohli přesvědčit návštěvníci z celého světa při poslední velké mezinárodní akci KCHVO a to v Telči roku 2001 i 2006.